Auksas

Auksas

Auksas, viskas apie Dieviškąjį metalą auksą

 Auksas


Auksas, dar kitaip vadinamas Dieviškasis metalas. Tai cheminis elementas periodinėje elementų lentelėje turintis Au (lot. Aurum) trumpinį. Auksas itin vertinamas dėl savo grožio, atsparumo aplinkos poveikiui ir ilgaamžiškumo.


 Visais laikais alchemikai bandė išgauti auksą pasitelkdami įvairiausias chemines formules. Vieno konkretaus atsakymo, iš kur žemėje atsirado auksas, nėra. Astrologai mano, kai auksas kaip ir dalis kitų sunkiųjų metalų susidarė gamos žybsnių metu.


Kitas spėjimas, kad auksas į žemę pateko kartu su asteroidais. Manoma, kad didžiausi aukso telkiniai plyti žemės plutoje. Aukso gavyba kasmet mažėja, galbūt kada nors mokslininkai atras būdų kaip išgauti auksą iš gilesnių plotų.


Vieni didžiausių aukso telkinių aptinkami Kinijoje, Australijoje, Brazilijoje, Čilėje, Indijoje, Indonezijoje, JAV, Kanadoje, Meksikoje, Mongolijoje, Norvegijoje, Peru, PAR bei Rusijoje.

Auksas unikalus metalas, jis naudojamas ne tik kaip juvelyriniai dirbiniai, ar investicijos forma, bet ir tam tikroms vėžinėms ligoms gydyti. Taip pat dėl savo laidumo auksas plačiai naudojamas elektronikos pramonėje. Auksą naudoją ir plastikos chirurgai bei konditeriai. Jau senų senovėje žmonės pastebėjo aukso gydomąsias savybes ir naudojo jį įvairiausioms ligoms gydyti.


Auksas itin vertinamas juvelyrikoje. Juvelyriniai dirbiniai iš aukso itin atsparūs aplinkos poveikiui, gražiai blizga yra atsparus oro ir net daugelio rūgščių bei šarmų poveikiui. Auksas atsparus korozijai. Nuo seno žinoma, kad tai amžinasis metalas. Auksas yra labai minkštas, todėl iš gryno aukso beveik neįmanoma pagaminti juvelyrinio dirbinio. Juvelyrikoje auksiniams dirbiniams pagaminti naudojami aukso ir kitų metalų mišiniai.


Priklausomai nuo metalų, su kuriais maišomas auksas, išgaunami atitinkami aukso atspalviai, kietumas bei praba. Praba juvelyrikoje nurodo, kokia dalis aukso yra lydinyje. Lietuvoje aukso prabos gali būti 999, 958, 750, 585, 500, 375. Pati populiariausia praba yra 585.


Dažnai užduodamas klausimas, kuo skiriasi raudonas, geltonas ir baltas auksas. Atsakymas būtų toks, kad priklausomai nuo aukso priemaišų. Raudonai aukso spalvai išgauti pasitelkiamas varis. Geltonas auksas išgaunamas įmaišant vienodus vario ir sidabro kiekius. Baltas auksas išgaunamas panaudojant paladį arba nikelį.
 

 Šiauliuose esančiuose "Koljė" salonuose atliekame lombardo paslaugą, superkame auksą sidabrą, senus juvelyrikos gaminius. Keičiame senus juvelyrinius gaminius į naujus.